Venkovní koupaliště a jeho podoba po připravované rekonstrukci
Venkovní koupaliště a jeho podoba po připravované rekonstrukci – to je tentokrát hlavní téma rubriky, prostřednictvím které vás chci na stránkách Kyjovských novin pravidelně seznamovat s tímto hodně sledovaným a dlouho očekávaným projektem. K tématu proběhlo několik diskusí, bylo vypracováno více variant možné budoucí proměny koupaliště, vyjádřili se k tomu odborníci dotčených oblastí.
Původně se počítalo se zachováním stávající velikosti a hloubky venkovních bazénů. Z diskusí následně vyplynulo, že si tyto parametry žádají úpravy. Nejen na základě připomínek odborníků, ale především vás, kteří budete koupaliště po rekonstrukci navštěvovat. Velikost středního bazénu nedozná zásadní změny. Hloubka se bude pohybovat od 80 cm na jednom do 120 cm na jeho druhém konci. Kromě dětmi oblíbené skluzavky k němu přibude i venkovní tobogán.
Hladinu zatraktivní vodní prvky, například síť či vodící lana. Velký bazén projde většími změnami. Po jeho rekonstrukci budou moci plavci využít dvě padesátimetrové dráhy a dvě o délce 25 metrů. Hluboký bude od 120 do 160 cm. Část bazénu bude neplavecká. Té si užijí především příznivci aktivního odpočinku, kteří v ní najdou vodní houpačku a lavice pro sezení ve vodě, perličky, vodní číši neboli hřib a trysky.
Mezi těmito bazény bude nově umístěno brouzdaliště. To dětem nabídne skluzavku, vodní pistole a menší trysky. Je možné, že v budoucnu se velký bazén rozšíří ještě o skokanský můstek, který ve stávajícím projektu, s ohledem na vysoké náklady, chybí. V sousedství návštěvníci najdou letní bar, aby se kvůli občerstvení nemuseli příliš vzdalovat od bazénů. Věřím, že to ocení například maminky s malými dětmi.
Travnatá plocha koupaliště bude zachována ve stejné rozloze jako dosud, počítá se i s volejbalovým hřištěm. To je v kostce koncept, který Kyjovu na míru navrhli odborníci s mnohaletými zkušenostmi z provozu podobných areálů. Například Ing. Steinhaizel, který sedm let vedl Aqua Palace v Praze. Právě na jeho důrazná doporučení se snížila hloubka velkého bazénu a zvýšil se počet atrakcí. Zadání bylo jasné – udělat koupaliště, kde si každý návštěvník najde to své. Provoz současně musí být ekonomický a maximálně šetrný k přírodě a spotřebě vody.
Projektu je věnována spousta času a energie, musí být precizní. I tak se občas setkávám s názory, že navržená úprava venkovního koupaliště je špatná, nevhodná. Nedá se zavděčit všem – plavci by uvítali jen dráhy pro plavání, které ale nejspíš nenadchnou rodiny s dětmi. Ty se chtějí především bavit. A jaký je váš názor na navrženou úpravu koupaliště? Napište mi ho na e-mail d.cmelik@mukyjov.cz. Vaše nápady a postřehy nesmějí zapadnout.
Daniel Čmelík, místostarosta Kyjova